Pod Malými Karpatmi si všeobecne predstavíme listnaté lesy s množstvom medvedieho cesnaku na jar, v lete spaľujúce teplo a na jeseň pestrofarebné lístie unášané vetrom. Ale čo zima? Stalo sa, že aj v dedinkách pod Karpatmi sme sa dočkali snehu. A tak sa pôjdeme pozrieť na skalnatú časť Karpát a to do Plaveckého krasu.

hiking.dennikn.sk/ar/7439/krsl

Pripravili sme základný zoznam výbavy na táborenie pri viacdňovej zimnej turistike. Turista nemusí vláčiť všetko, čo je na zozname, výsledné vybavenie bude závisieť od terénu a klimatických podmienok. Slúži najmä ako inšpirácia a na základnú orientáciu

hiking.dennikn.sk/ar/7383/ako_

Batoh Osprey Talon 44 – Turistický batoh strednej litráže s pevným chrbtovým systémom a hmotnosťou okolo 1 kg. Je dosť veľký na to, aby sa tam vošlo všetko potrebné, ale dosť malý, aby si turista nepribalil hlúposti. Je to ruksak na hrebeň Veľkej Fatry, ale aj na mesačnú túru.

hiking.dennikn.sk/ar/7339/bato

Lavínová nehoda pod Priečnym sedlom si vyžiadala dva životy, čím sa počet obetí lavín začínajúcej zimnej sezóny zvýšil na štyri. Z hľadiska dlhodobých štatistík ide o priemerný počet obetí za celú zimnú sezónu. Podľa Strediska lavínovej prevencie k úmrtiam prísť nemuselo, ak by turisti správne čítali lavínovú výstrahu a dodržali zásady bezpečnosti.

hiking.dennikn.sk/ar/7375/lavi

Hrebeňovku Nízkych Tatier v týchto dňoch neodporúča chatár Marek Šurina z útulne Andrejcová. „Dlhé presuny v snehu nad 20 km môžu byť aj pre skúsených turistov príliš veľkým sústom. Kratšie túry do 10 km napríklad na horské chaty sú zvládnuteľné v rámci jedného dňa."

hiking.dennikn.sk/news/8358/ne

Grizzly.ski získalo cenu ISPO Award za ultraľahké viazanie GR Olympic Tour. Porotu zaujala nízka hmotnosť, originálna špička a použiteľnosť aj na širšie lyže.

hiking.dennikn.sk/news/8350/sl

Hliník nad Hronom na prvé počutie neznie ako vychytená turistická destinácia, no je tu chodník, ktorý môžeme zaradiť medzi najatraktívnejšie na Slovensku.

hiking.dennikn.sk/deti/ar/7314

V čase internetu, satelitných telefónov a navigácii sú svetové veľhory oveľa „dostupnejšie“ ako v minulosti. V digitálnej dobe zorganizovať expedíciu nie je až taká veda, ako v rokoch 70-tych či 80-tych.

hiking.dennikn.sk/ar/7327/najl

V tomto vydaní basecampu prinášame viacero tipov, kde sa turistika spája s históriou. Môžete sa vybrať na zaujímavý okruh cez hrad Tematín, spoznať osud vysťahovanej obce Opatovce pri Žiari nad Hronom, urobiť si výlet neznačenými chodníkmi k veternému mlynu na samote U Šulca alebo ísť do Rakúska na zrúcaninu hradu Emmerberg.

hiking.dennikn.sk/ar/7355/odla

Aktuálne z hôr ⚠️ Na Andrejcovej a v okolí bolo posledné dni okolo -1 až -5 °C, napadlo do 5 cm prvého snehu, miestami sa môžu vyskytovať drobné záveje.

hiking.dennikn.sk/news/8346/ak

Mastodon

Mastodon je sociálna sieť založená na otvorených webových protokoloch a na slobodnom softvéri. Je decentralizovaná, podobne ako email.