Na Amazone pribúdajú knihy napísané umelou inteligenciou, britské vydavateľstvo zahltili texty vygenerované aplikáciou ChatGPT. O autorský boom neurónovej siete sa pričinili najmä influencéri propagujúci rýchle zbohatnutie.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230228

🇺🇸 🇬🇧

Vo veku 84 rokov zomrel slovenský filmový režisér Juraj Jakubisko, tvorca ikonických snímok Kristové roky, Zbehovia a pútnici, Dovidenia v pekle, priatelia, Postav dom, zasaď strom či filmovej ságy Tisícročná včela.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230225

🇸🇰 🇨🇿 -slovakia

Niektorí ruskí vydavatelia našli spôsob, ako obchádzať západné sankcie. Zahraničné knižné bestsellery jednoducho prerozprávajú. Takto spracovali napríklad kontroverzné memoáre britského princa Harryho.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230215

Vo veku 91 rokov zomrel španielsky filmový režisér a scenárista Carlos Saura, ktorý spolu s Luisom Buňuelom patril k najznámejším španielskym filmovým tvorcom 20. storočia.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230210

🇪🇸

Americký ikonický časopis The New Yorker publikoval prvý rozhovor so Salmanon Rushdiem po minuloročnom útoku moslimského fanatika. Britský spisovateľ priznal, že sa mu od napadnutia nožom píše „veľmi ťažko“.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230208

🇺🇸

Když je teď kolem tolik emocí, jistě se hodí zjistit, jak působí na tělo a jeho tepelnou pohodu.

Díky nedávným volbám bych upozornil na velmi podobný tepelný vliv na tělo u pýchy a hněvu.

Obrázek je z: Teorie vnitřního prostředí budov" 2014, prof. Ing. Karel Kabele, CSc. a kol.

Francúzky spisovateľ Michel Houellebecq si zrejme zahrá sám seba v epizóde holandskej umeleckej skupiny Keeping It Real Art Critics. K filmu, ktorý by mal byť na pomedzí avantgardy a pornografie, už tvorcovia zverejnili trailer.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230129

🇫🇷 🇳🇱

Národná banka Slovenska a Slovenská pošta si pripomenuli spisovateľku Kristu Bendovú. Pri príležitosti 100. výročia jej narodenia vydali striebornú desaťeurovú zberateľskú mincu aj poštovú známku.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230127

🇸🇰

Rozprávali sme sa s českou spisovateľkou a scenáristkou Petrou Soukupovou, ktorá si v uplynulých rokoch vybudovala nemalú čitateľskú základňu aj na Slovensku. Medzi bestsellerové tituly sa zaradil aj jej najnovší román Nikdo není sám.

📰 čítajte na → elenky.sk/a230125

🇨🇿

Poslanec ruskej Štátnej dumy navrhol vyradiť zo školských osnov Solženicynove dielo Súostrovie gulag, nahradiť by ho mala Bondarevova epopeja Horiaci sneh a Fadejevova Mladá garda.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230124

🇷🇺

Novelu slovenskej autorky Nicol Hochholczerovej Táto izba sa nedá zjesť si v rodnom jazyku prečítajú aj Poliaci. Jej preklad na poľský knižný trh prinesie krakovské vydavateľstvo Ha!art.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230117

🇵🇱

Vo veku 95 rokov zomrela filmová herečka Gina Lollobrigida, hviezda talianskej povojnovej kinematografie. Pred tým, než zažiarila vo filme, sa venovala štúdiu maliarstva a sochárstva.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230116

🇮🇹

Islamská náboženská organizácia zažalovala spisovateľa Michela Houellebecqa za jeho výrok, že Francúzi si neželajú, aby sa moslimovia asimilovali, ale aby na nich prestali útočiť a rabovať.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230115

🇫🇷

Vo veku 94 rokov zomrel britský novinár, historik a spisovateľ Paul Johnson, autor desiatok známych historických titulov a biografických kníh.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230114

🇬🇧

Nemci si v uplynulom roku kupovali menej kníh, stúpol však ich záujem o beletriu. Najviac sa predával román Hodina chémie od americkej autorky Bonnie Garmusovej, ktorý výchádza aj v slovenčine.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230113

🇩🇪

Ruská ilustrátorka Anastasija Archipovová rezignovala na post šéfky poroty Ceny Hansa Christiana Andersena. Medzinárodná únia pre detskú knihu to oznámila po tom, čo dánska kráľovná Margaréta II. odmietla prestížne knižné ocenenie sponzorovať.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230112

🇨🇭 🇷🇺

Britský spisovateľ Hanif Kureishi sa nešťastne zranil v Ríme. Šesťdesiatosemročný autor spadol, keď sa mu na prechádzke zatočila hlava a teraz leží čiastočne ochrnutý v nemocnici.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230111

🇮🇹

Moskovské vydavateľstvo čelí obvineniu pre citáciu ruskej ústavy na obálkach kníh. Uvedený článok ústavy zakazuje cenzúru v krajine a zaručuje slobodu prejavu. Vydavateľstvo Popcorn Books sa venuje témam sebaidentifikácie, rasizmu, sexizmu a postoja k vlastnému telu.

📰 čítajte na → elenky.sk/n230110

🇷🇺

Žilinské Mestské divadlo uvedie inscenáciu Táto izba sa nedá zjesť, ktorá je dramatizáciou rovnomenného debutu slovenskej autorky Nicol Hochholczerovej o vzťahu dospievajúceho dievčaťa k staršiemu mužovi. Novela pred časom rozvírila verejnú mienku na Slovensku.

🇸🇰

📰 čítajte na → elenky.sk/n230107

Francúzske vydavateľstvo Gallimard vydalo doposiaľ neznáme univerzitné prednášky básnika, spisovateľa a filozofa Paula Valéryho, ktorý patril k najvplyvnejším medzivojnovým intelektuálom v krajine.

🇫🇷

📰 čítajte na → elenky.sk/n230106

Show older
Mastodon

Mastodon je sociálna sieť založená na otvorených webových protokoloch a na slobodnom softvéri. Je decentralizovaná, podobne ako email.