Najväčšia medzinárodná medicínska expedícia INSPIRE 22 úspešne dorazila na Južný pól. Počas celej výpravy pomocou špeciálnych prístrojov vyhodnocovali, ako sa človek prispôsobuje extrémnym podmienkam.

medexonline.sk/news/expedicia-

Zvažuješ nákup lavínovej výbavy?
Táto flashka je práve pre teba. Rozhodovanie, ktorý lavínový vyhľadávač je spoľahlivejší, nemusí byť vôbec ľahké. Nápomocná pri tejto dileme ti bude štúdia Nemeckého alpinistického spolku (DAV), ktorý porovnal vlastnosti modelov dostupných na trhu. Inšpiruj sa ešte pred kúpou.

medexonline.sk/news/velky-test


Antibiotická rezistencia rastie, no antibiotiká nepribúdajú. 💊❄️ Zmeniť tento trend môžu polárnici výskumom antarktického mikrobiómu. Malý krôčik už zaznamenal ekvádorský tím z Maldonado Base, ktorý objavil mikroskopické huby, schopné potláčať rast baktérií. Pomôžu vo vývoji nových liekov?

medexonline.sk/news/potencial-

Zastav sa. Nescrolluj ďalej. Tu je užitočné čítanie na zimný večer.

Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. A niekedy je toto príslovie tak zapeklité, že sa nešťastie stáva ľuďom v horách, či na iných odľahlých miestach.

Práve tieto extrémne príbehy ti raz môžu zachrániť krk. Ak sa z nich poučíš.

medexonline.sk/ako-neprezit-v-


Počet úmrtí v slovenských horách.

Pravidelná štatistika Horskej služby ukázala pre rok 2022 rekordný počet úmrtí za obdobie posledných 9 rokov. Tragicky v minulom roku zahynulo až 56 ľudí.⛑️

Nechýbali pády v exponovanom teréne, lavíny či dokonca zrážka vetroňov.

hzs.sk/smutna-statistika-za-ro

Pitná voda pri potulkách divočinou nie je samozrejmosť. Jej kvalita môže byť často pochybná, a preto využívame viacero spôsobov na dezinfekciu vody. Takto to zvládnete vo vysokohorských podmienkach.

medexonline.sk/news/efektivna-


Spolupráca horskej záchrany a špeciálnych jednotiek. ⛰️🪖

Začiatkom decembra sa stretli zástupcovia vedenia Horskej záchrannej služby a žilinského 5. pluku špeciálneho určenia. Cieľom bolo nadviazanie vzájomnej spolupráce, ktorá skvalitní výcvik oboch zložiek v horskom teréne. Takýto druh spolupráce je u krajín s významnými horskými oblasťami samozrejmosťou.

zdroj: 5pšu


Program Artemis z dielne americkej NASA má za cieľ dostať človeka opäť na povrch Mesiaca, a vybudovať tam základnú infraštruktúru.
Všadeprítomný lunárny prach bude denným spoločníkom astronautov na Mesiaci. Takto pôsobí na ľudský organizmus. 🌑👨‍🚀
medexonline.sk/news/je-mesacny

(pre tých ktorí nedočítali po postskriptum v minulom príspevku😊)

Už tento víkend odvysiela RTVS v programe Extrémne v horách dokument ku 50. výročiu vzniku Strediska lavínovej prevencie. Vzhľadom k nedávnemu nešťastiu rozhodne veľmi prospešne strávené víkendové ráno. 🏔️👇

facebook.com/photo?fbid=595798


Lavínové vyhľadávače ako záchranné koliesko zimného športovca nemusia byť spoľahlivé. Rakúsky tím identifikoval pomerne bizarnú rušičku signálu lavínového vyhľadávača. Sú ňou vyhrievané rukavice.

Pre fajnšmekrov odporúčam dočítať až po postskriptum.

medexonline.sk/news/vyhrievane

Mastodon

Mastodon je sociálna sieť založená na otvorených webových protokoloch a na slobodnom softvéri. Je decentralizovaná, podobne ako email.